Nowe przepisy dla rowerzystów w 2022 roku

W 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Niektóre z kar, które może zapłacić rowerzysta wynoszą nawet do 2500 złotych. Mandaty znacznie poszły w górę w związku z wejściem nowych przepisów, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Mandat dla rowerzysty za jazdę po chodniku

Rowerzysta zobowiązany jest do poruszania się po drodze lub pasie ruchu dla rowerów. Za jazdę po chodniku grozi mandat od 50 do 100 złotych. Są jednak wyjątki a mianowicie: rowerzysta sprawuje opiekę nad dzieckiem do 10 roku życia, które porusza się na rowerze, ponadto gdy szerokość chodnika jest większa niż 2 metry a trasa rowerzysty jest wzdłuż drogi, po której mogą poruszać się pojazdy powyżej 50 km/h. Kolejnym wyjątkiem są niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa rowerzysty, takie jak mgła, silny wiatr czy ulewa. Uwaga: rowerzysta musi pamiętać, aby po chodniku poruszać się ze szczególną ostrożnością ustępując pierwszeństwa pieszym. W  przeciwnym razie kara za jazdę rowerem z naruszeniem przepisów mówiących o korzystaniu z chodnika może nas kosztować 200 złotych. Natomiast mandat w wysokości 300 złotych to zbyt szybka jazda, gdyż jadąc na rowerze po chodniku należy pamiętać, aby dostosować prędkość do prędkości pieszego. Również 300 złotych zapłacimy, gdy nie ustąpimy pierwszeństwa lub będziemy utrudniać ruch pieszym.

Zobacz również: Kurs prawa jazdy w Tczewie

Mandat dla rowerzysty za jazdę pod wpływem alkoholu

Dotychczas jest to najbardziej surowa kara. Według nowego kodeksu drogowego rowerzysta za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu może otrzymać mandat w wysokości do 1000 złotych od 0,2 do 0,5 promila w wydychanym powietrzu i nawet do 2500 złotych w stanie nietrzeźwości, gdy będzie miał więcej niż 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Dotychczas kara za jazdę pod wpływem alkoholu wynosiła od 300 do 500 złotych, więc zmiany w nowym kodeksie drogowym są znaczące. Ponadto, jeśli policja zatrzyma rowerzystę, który jest po spożyciu alkoholu i stwierdzi, że spowodował on zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu, a konsekwencje takiego czynu są wysokie. A mianowicie kara grzywna w wysokości aż do 5000 złotych, ponadto areszt od 5 do 30 dni i zakaz kierowania pojazdem nie mechanicznym do 3 lat.

Mandat dla rowerzysty za zły stan techniczny roweru

Rower powinien być sprawny i posiadać najważniejsze elementy jego wyposażenia. Światła tylne i światło z przodu, działający hamulec, sygnał dźwiękowy. Policja najczęściej sprawdza oświetlenie. Po zmroku światła są obowiązkowe, a za ich brak w trakcie jazdy w dzień rowerzysta nie otrzyma mandatu. Brak wymaganego wyposażenia i prawidłowego stanu technicznego skutkuje mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych. Nowe przepisy kodeksu drogowego nie przewidują mandatu za brak kasku czy też kamizelki odblaskowej. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto o tym pomyśleć. W kamizelce będziesz widoczny na drodze a kask ochroni głowę w trakcie upadku.

Inne wykroczenia przewidziane karą grzywną

Należy też pamiętać, że przejazd na czerwonym świetle to mandat w wysokości 100 złotych a korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy to kara 500 złotych. Przestrzeganie przepisów kodeksu prawa drogowego pozwoli nam na uniknięcie mandatu, jak też zwiększy bezpieczeństwo na drodze.

Rowerzysta w Tczewie