Mycie samochodu na mrozie nie jest niemożliwe, aczkolwiek musimy pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Wielu kierowców się zastanawia, czy czekać z tym do wiosny, czy myć auto regularnie też zimą. Systematyczne mycie samochodu jest nawet rekomendowane, chociażby z tego powodu, że auto tą porą roku szybciej się brudzi, a błoto pośniegowe, sól czy piasek mogą spowodować pojawienie się niszczącej rdzy, matowienie lakieru i uszkodzenie felg. A zatem gdzie myć samochód?
Mycie auta na własnej posesji
Mycie samochodu na własnej posesji jest możliwe tylko wtedy, gdy na podwórku jest odpływ sanitarny. W przeciwnym razie możemy otrzymać mandat. Pamiętaj, że temperatura na zewnątrz nie może być niższa od zera, gdyż woda zacznie na aucie zamarzać zanim zdążysz go umyć. Warto po myciu dokładnie taki pojazd osuszyć. Konieczna będzie szmatka, którą szybko usuniesz wodę osiadającą na lakierze. Dobrym wyborem będzie mikrofibra, gdyż bardzo dobrze wchłania wilgoć. Warto tez pomyśleć o smarze silikonowym, jako zabezpieczenie zamku. Woda, którą myjemy pojazd powinna być ciepła, ponieważ nie będzie tak szybko zamarzała na karoserii.
Zobacz również: Kurs prawa jazdy w Tczewie
Mycie auta na myjni samochodowej
W czasie mrozów jest to najszybszy i najmniej wymagający sposób na mycie samochodu. Sól i błoto dokładnie zostanie usunięte przez szczotki i wodę, ponieważ pracują one pod dużym ciśnieniem. Pojazd dodatkowo zostanie wysuszony. Myjąc na myjni automatycznej możemy wybrać spośród wielu programów mycia. Jest i wada, może dojść do zarysowania lakieru przez szczotki w trakcie usuwania pośniegowego błota lub piasku.

Mycie auta na myjni ręcznej
Mycie samochodu na myjni ręcznej podobnie jak na myjni automatycznej odbywa się pod dachem, więc temperatura na zewnątrz nie ma większego znaczenia. Czynne są one przez cały rok, a mycie jest bezpieczne i dokładne. Na myjniach ręcznych pracują fachowcy, którzy są w stanie zadbać o twój pojazd łącznie z zabezpieczeniem lakieru wykorzystując przy tym wosk, zabezpieczą uszczelki jak również przedmuchają sprężonym powietrzem wszystkie zakamarki.
Mycia auta na myjni bezdotykowej
Myjnie tego typu najczęściej zamyka się przy temperaturze poniżej 10 st. C. Ich atutem jest to, że są tanie i szybkie, jednak są ryzykowne przy większym mrozie. W trakcie mycia trzeba uważać, aby nie nalać wody do zamków, żeby nie zamarzły i jak najdokładniej wytrzeć pojazd z reszty wody. Dobrze też nałożyć wosk na samochód, ponieważ utworzy to powłokę ochronną, a ta natomiast ograniczy przylepianie błota pośniegowego. Po skończonym myciu trzeba też włączyć ogrzewanie przedniej i tylnej szyby, co zabezpieczy przed zamgleniem szyb.
Mycia auta na myjni ekologicznej
Mycie na myjni ekologicznej odbywa się za pomocą gorącej pary pod wysokim ciśnieniem. Nie jest to usługa tania.
Pamiętaj! Ważna wskazówka, jest jedno miejsce, którego nie powinno się myć w trakcie zimy, a mianowicie komora silnika, gdyż zamarznięte resztki wody mogą spowodować uszkodzenia lub pęknięcia zapłonu i elektroniki.