Jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy?

Czym jest stres?

Stres jest reakcją naszego organizmu. Celem tej reakcji jest stymulacja organizmu do wydajniejszego działania. Stres jest zły, gdy to on panuje nad tobą, powoduje panikę, tracimy kontrolę nad naszym zachowaniem i doprowadza do paraliżu trudnego do opanowania, nawet dla najlepiej przygotowanego kandydata na kierowcę. Stres jest dobry, gdy panujesz nad nim, gdyż powoduje, że jesteśmy skoncentrowani i bardziej zmotywowani. Wielu kursantów uczęszczających do szkoły jazdy w Tczewie mówi, że egzamin na prawo jazdy był dla nich najbardziej stresującym egzaminem w życiu. Czy istnieje sposób na jego opanowanie?

Zadbaj o siebie dzień wcześniej

Bardzo ważnym elementem jest zadbanie o właściwy sen i regenerację organizmu. Co to znaczy właściwy sen? To zdrowy sen, który powoduje, że po przespanej nocy budzimy się wypoczęci i witalni. Też istotna jest ilość godzin snu. Można tutaj skorzystać ze znanych technik oddechowych, jak np. liczenie oddechów. Pamiętaj, aby oddychać przeponą, co znaczy, że podczas wdechu powinien wznosić się brzuch a nie klatka piersiowa. Wystarczy wykonać kilka takich ćwiczeń, aby dotlenić mózg i zapanować nad oddechem. Pamiętaj, nie jest wskazane zażywanie środków uspokajających, gdyż mogą one wpłynąć negatywnie na nasz punkt widzenia danej sytuacji. Nie spożywaj również alkoholu, gdyż nie zniweluje on stresu a może być przyczyną niezdanego egzaminu.

Pij wodę

Dobę przed egzaminem pij duże ilości wody, która wpływa dobroczynnie na pracę mózgu. Zrezygnuj ze słodkich i energetyzujących napojów. Ogranicz spożycie kawy. Spożycie tych substancji w połączeniu ze stresem spotęguje pobudzenie i problemy z koncentracją.

Zdrowe jedzenie

Przed egzaminem zrezygnuj z tłustych dań i słodyczy. W zamian skup się na produktach, które w swoim składzie mają witaminy z grupy B, lecytynę, żelazo, cynk, potas, magnez i kwas linolowy.

Spal stres

Dzień przed egzaminem pozwól sobie na ruch, np. rower, spacer, biegi, aby wyzbyć się z organizmu adrenaliny oraz kortyzolu i dotlenić mózg.

Jazdy dodatkowe przed egzaminem

Dobrym sposobem na „dopięcie” posiadanych umiejętności jest doszkalająca jazda z instruktorem dzień przed egzaminem. OSK Grzesiak taką usługę ma w swojej ofercie.

Bądź punktualnie

Przed egzaminem najlepiej bądź 15 minut wcześniej, żeby nie czekać za długo i nie narażać się na dodatkowy stres, słuchając opowieści osób już zdających.

Myśl pozytywnie

Zdałeś egzamin wewnętrzny i zostałeś dopuszczony przez swojego instruktora do egzaminu państwowego, więc posiadasz wszystkie niezbędne umiejętności i wiedzę, aby zostać samodzielnym kierowcą i zdać egzamin na prawo jazdy np kat B. Nie wmawiaj sobie, że go nie zdasz, a nawet jeśli, to nie jest to koniec świata. Możesz do niego podchodzić wielokrotnie, w przeciwieństwie do innych egzaminów. Musisz zaufać sobie i swoim umiejętnościom.

Wizualizacja zdanego egzaminu

Wizualizacja

Przed egzaminem dokonaj wizualizacji przebiegu egzaminu, wszystkich jego etapów i radości, która cię ogarnia po pozytywnym wyniku egzaminu. Jest to metoda stosowana w psychologii, która pomoże obniżyć poziom stresu.