Jak odmrozić szyby w samochodzie

Pierwsze coraz niższe temperatury to początek tego, co czeka posiadaczy pojazdów w ciągu kilku zbliżających się miesięcy. Zamarznięte szyby to największy problem kierowców, którzy nie mogą garażować swoich samochodów a trzymają je na zewnątrz budynku. Rano zazwyczaj nie mamy zbyt dużo czasu, więc sprawdzone sposoby na szybkie odmrożenie szyb są jak najbardziej potrzebne. Naszych kursantów których szkolimy w ramach kursu na prawo jazdy uczulamy na te problemy. Naszych kursantów których szkolimy w ramach kursu na prawo jazdy w Tczewie uczulamy na te problemy.

Skrobak

Skrobaczka do szyb to sprawdzone i podstawowe narzędzie, które jest łatwo dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym. Na rynku jest kilka rodzajów skrobaczek a ich główny cel to usuwanie z szyby pojazdu śniegu, lodu czy szronu. Najczęściej wykonuje się je z tworzywa sztucznego, są większe, mniejsze czy w ocieplanej rękawicy. Dokonując wyboru skrobaka trzeba się kierować jego wykonaniem, gdyż użycie nieodpowiedniego może spowodować porysowanie szyby. Najlepiej się sprawdzą te z gumy, które są wyposażone w rękawicę. Niektóre z nich posiadają także małe ząbki, które służą do kruszenia lodu na szybie, jak też gumową ściągaczkę do wody.

Odmrażacze do szyb

Gotowy odmrażacz czy to w sprayu czy atomizerze znacznie szybciej niż skrobaczka usunie z szyby lód, a przy tym nie ma ryzyka porysowania. Jest też bardzo prosty w obsłudze, wystarczy spryskać tylko oblodzoną powierzchnię i po kilku minutach zetrzeć. Możemy proces powtórzyć, jeśli za pierwszym razem nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Plusem odmrażaczy jest też jego dokładność.

Osłona na szybę

Można również zaopatrzyć się w osłonę, która założona na noc w skuteczny sposób zabezpieczy ją przed zamarznięciem. Alternatywą dla maty, którą możemy zakupić w sklepie w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych może być karton lub stary koc.

Domowe sposoby na odmrożenie szyb

Jednym z takich sposobów jest woda z octem w proporcji 3:1. Tak powstałą miksturą należy polać zamarzniętą szybę. Efekt, lód się rozpuści ale może też uszkodzić lakier. Innym przykładem jest woda z solą kuchenną. Wystarczy polać szybę i włączyć wycieraczki. Można użyć w tym celu pojemnika z atomizerem. Gorąca woda ma również zastosowanie jako sposób na rozmrożenie szyby, aczkolwiek jest to kontrowersyjna metoda, gdyż gorąca woda może doprowadzić do pęknięcia szyby.

Zamarzanie szyb od środka

Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim wilgoć w pojeździe. Duże nagromadzenie wilgoci powoduje osadzanie się wody na szybie. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze trzeba wyeliminować wilgoć. Pomocnym rozwiązaniem jest pochłaniacz wilgoci, który można kupić w sklepie lub zastosować domowe sposoby. Dobrze też pomyśleć o nowym filtrze kabinowym. Jeśli jest zużyty powoduje, że wilgoć się gromadzi i tym samym dochodzi do parowania szyb i ich zamarznięcia. Należy też sprawdzić jaki jest stan uszczelek w drzwiach i szyberdachu. Znaczna część kierowców zapomina o systematycznym czyszczeniu odpływów w karoserii. Warto w trakcie jazdy ustawić dmuchawę na wyższy tryb pracy i uchylić okno. Jeśli dostosujemy się do tych metod pozbędziemy się kłopotu zamarzania szyb.

Kiedy mandat?

Na zakończenie należy pamiętać, że obowiązkiem każdego kierowcy jest prawidłowe odśnieżenie samochodu i pozbycie się lodu przed wyruszeniem w drogę. Niewłaściwe odśnieżenie pojazdu grozi mandatem do 500 złotych za spowodowanie niebezpiecznej sytuacji na drodze.