Według polskiego prawa nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodzie prywatnym, jednak jest jak najbardziej wskazana, gdyż mając ją na wyposażeniu samochodu można uratować komuś życie. Nie jest to obowiązkowe przy zdawaniu prawa jazdy, jednak warto to wiedzieć. Obowiązek dotyczy natomiast autobusu, taksówki, samochodu ciężarowego przystosowanego do przewozu osób i pojazdu silnikowego przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania. Trzeba pamiętać, że w wielu krajach apteczka to obowiązek każdego kierowcy, np. w Niemczech, Chorwacji, Francji, Czechach czy Hiszpanii.

Wyposażenie apteczki samochodowej
Europejskie przepisy zalecają stosowanie apteczki z normą DIN 13164. Apteczki samochodowe tego typu sprawdzają się w trakcie wypadków i w terenie. Zgodnie z normą DIN 13164 powinny zawierać między innymi podstawowe zestawy do opatrywania ran i złamań, takie jak opatrunki indywidualne, w tym opatrunek G w ilości 1 sztuka, M – 2 sztuki i opatrunek K – 1 sztuka, opaskę elastyczną 4 m x 6 cm w ilości 2 sztuki, opaskę elastyczną 4 m x 8 cm 3 sztuki, ponadto kompres 10 cm x 10 cm (pakowane po 2 sztuki) łącznie 3 sztuki, zestaw plastrów 1 komplet po 14 sztuk, przylepiec 5 m x 2,5 cm 1 sztuka, chusteczka nasączona w ilości 2 sztuki i chusty w tym trójkątna 2 sztuki oraz chusty opatrunkowe duża i mała po 1 sztuce. Niewątpliwie potrzebne będą inne akcesoria jak nożyczki 14,5 cm 1 sztuka z zaokrąglonymi końcami, rękawice winylowe łącznie 4 sztuki, koc ratunkowy 160 x 210 cm 1 sztuka, który będzie doskonałą ochroną przed wyziębieniem dla osoby poszkodowanej oczekującej na przyjazd karetki pogotowia. Ponadto ustnik do sztucznego oddychania, jak też instrukcja udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem niezbędnych telefonów alarmowych.
Co nie powinno się znaleźć w apteczce
Ze względu na krótki termin ważności jak i odpowiednie warunki przechowywania nie może być w wyposażeniu apteczki leków i środków dezynfekujących. Te produkty nie nadają się do dłuższego przechowywania ze względu na działanie temperatury. Ponadto nie wiemy, czy dana osoba, której chcemy zaaplikować dany medykament nie jest na niego uczulona.
Gdzie kupić apteczkę samochodową?
Profesjonalna apteczka z normą DIN 13164 jest zakupem droższym, aniżeli podstawowa wersja. Można ją kupić w każdym sklepie medycznym jak też w aptece, sklepie motoryzacyjnym a nawet na stacji benzynowej. Ponadto w sklepach wielobranżowych czy nawet rolniczych. Reasumując niemalże wszędzie. Apteczka może się różnić wyposażeniem czy jakością, a tym samym ceną.
Miejsce, w którym powinna znajdować się apteczka
Apteczka samochodowa jest wyposażeniem, które dobrze, aby znajdowało się zawsze pod ręką, gdyż jest to zestaw pierwszej pomocy. Nie poleca się umieszczania apteczki na spodzie w bagażniku bądź w miejscu przeznaczonym dla koła zapasowego. W krytycznej sytuacji wymagającej szybkiej reakcji może się okazać, że dojście do apteczki jest niemożliwe lub utrudnione. Najlepsze miejsca dla zestawu pierwszej pomocy to skrytka wewnątrz samochodu, kieszeń w drzwiach bocznych lub łatwo dostępne miejsce w bagażniku.